Logo preloader
Logo KTO

 • Oleśnica

  01-04.06.2024 część 1
  10-13.10.2024 część 2
1300 PLN / 1 etap

Zobacz krótki film o kursie

Często zadawane pytania

W czym kurs KTO jest lepszy od innych szkoleń o obrzękach?

Oprócz solidnych podstaw merytorycznych i praktycznych, które przekazujemy jasno z dbałością o szczegóły, to co wyróżnia nasze szkolenie KTO spośród innych to nastawienie na praktyczny aspekt pracy z pacjentem, omawianie i demonstrowanie przypadków klinicznych różnych schorzeń, które manifestują obrzęk, w tym przypadków trudnych, obrzęków gigantycznych, powikłanych lub mieszanych, a przede wszystkim diagnostyka różnicowa - czyli jak zbadać pacjenta i jak ocenić charakter obrzęku, by nie zaszkodzić, lecz najbardziej efektywnie dobrać elementy Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej. Dzięki dużemu doświadczeniu klinicznemu prowadzącej poruszamy się wśród przypadków z obszaru traumatologii przez angiologię, limfologię, flebologię, kardiologię aż po onkologię. Każda wątpliwość ma szansę być rozwiana! Tylko my traktujemy temat tak dogłębnie i profesjonalnie.

Mam pacjenta z obrzękiem limfatycznym obu kończyn dolnych z nadciśnieniem tętniczym. Czy mogę zastosować KTO?

Koncepcja Terapii Obrzękowej (KTO)

Koncepcja Terapii Obrzękowej - zjdęcie 1 Koncepcja Terapii Obrzękowej - zjdęcie 2 Koncepcja Terapii Obrzękowej - zjdęcie 3

Nie można mówić o współczesnej rehabilitacji bez wspominania o terapii obrzękowej. 

Jej miejsce wśród metod zabiegowych jest niepodważalne! Potwierdza to kilkanaście tysięcy terapeutów, którzy corocznie zdobywają uprawnienia do stosowania tej metody w Europie Zachodniej i z powodzeniem wykorzystują ją w swoich gabinetach. Zastosowanie terapii obrzękowej w fizjoterapii jest bardzo szerokie.

Każdy, kto pracuje z pacjentami ortopedycznymi, chirurgicznymi, neurologicznymi czy sportowcami, powinien dobrze poznać tę metodę. Natomiast praca z pacjentami onkologicznymi bez znajomości funkcjonowania układu limfatycznego jest wręcz niemożliwa…. Często jest to bowiem jedyna, skuteczna metoda terapeutyczna w przypadku wystąpienia obrzęków, albowiem współczesna farmakologia nie przynosi tu spodziewanych efektów.

Metoda ta znana pod nazwą Koncepcja Terapii Obrzękowej (KTO) składa się z kilku różnych sposobów oddziaływania terapeutycznego i dopiero odpowiednie zastosowanie tych składowych przynosi oczekiwane rezultaty. Ważna jest zarówno odpowiednia kolejność i intensywność działań terapeuty podczas pojedynczego zabiegu, jak również długofalowe planowanie usprawniania, odpowiednio do postępu i przebiegu choroby. Dopiero takie podejście terapeuty sprawia, iż KTO staje się metodą bardzo efektywną i efektowną.

W skład Koncepcji Terapii Obrzękowej wchodzi:

 • manualny drenaż limfatyczny - MDL (masaż limfatyczny)
 • terapia kompresji (uciskowa)
 • terapia ruchowa przy zachowanej kompresji
 • terapia obrzęku (stosowana przy obrzęku limfatycznym)
 • pozycje ułożeniowe
 • terapia oddechowa

Terapię tę stosuje się m.in. przy:

 • obrzękach limfatycznych (obrzęki pierwotne tzw. wrodzone oraz wtórne powstałe np. po usunięciu węzłów chłonnych lub jako skutek radioterapii)
 • obrzękach pourazowych (po zabiegach operacyjnych, towarzyszące złamaniom, skręceniom, uderzeniom, oparzeniom, kontuzjom sportowym),
 • niewydolności żylnej (w tym np. w owrzodzeniach podudzi)
 • obrzękach powstałych z powodu braku aktywności ruchowej (np. po udarze mózgu, po urazach mózgowo-rdzeniowych)
 • obrzękach lipidowych (cellulitis)
 • obrzękach idiopatycznych
 • obrzękach zapalnych (w przebiegu choroby reumatycznej czy zapalenia na skutek radioterapii)
 • obrzękach towarzyszących zaburzeniom krążenia tętnic (obrzęki przy miażdżycy zarostowej tętnic, po rekonstrukcji naczyń, po operacjach w stanie niedokrwienia)

KTO z dużym powodzeniem można stosować nie tylko w medycynie, ale również przy zabiegach kosmetycznych i pielęgnacji ciała. Również jej stosowanie podczas odnowy biologicznej jest jak najbardziej zasadne.