-
Oleśnica
01-04.06.2024 część 110-13.10.2024 część 2 -
Warszawa
11-14.07.2024 część 101-04.08.2024 część 2
Zobacz krótki film o kursie
Często zadawane pytania
W czym kurs KTO jest lepszy od innych szkoleń o obrzękach?
Oprócz solidnych podstaw merytorycznych i praktycznych, które przekazujemy jasno z dbałością o szczegóły, to co wyróżnia nasze szkolenie KTO spośród innych to nastawienie na praktyczny aspekt pracy z pacjentem, omawianie i demonstrowanie przypadków klinicznych różnych schorzeń, które manifestują obrzęk, w tym przypadków trudnych, obrzęków gigantycznych, powikłanych lub mieszanych, a przede wszystkim diagnostyka różnicowa - czyli jak zbadać pacjenta i jak ocenić charakter obrzęku, by nie zaszkodzić, lecz najbardziej efektywnie dobrać elementy Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej. Dzięki dużemu doświadczeniu klinicznemu prowadzącej poruszamy się wśród przypadków z obszaru traumatologii przez angiologię, limfologię, flebologię, kardiologię aż po onkologię. Każda wątpliwość ma szansę być rozwiana! Tylko my traktujemy temat tak dogłębnie i profesjonalnie.
Mam pacjenta z obrzękiem limfatycznym obu kończyn dolnych z nadciśnieniem tętniczym. Czy mogę zastosować KTO?
Koncepcja Terapii Obrzękowej (KTO)
Nie można mówić o współczesnej rehabilitacji bez wspominania o terapii obrzękowej.
Jej miejsce wśród metod zabiegowych jest niepodważalne! Potwierdza to kilkanaście tysięcy terapeutów, którzy corocznie zdobywają uprawnienia do stosowania tej metody w Europie Zachodniej i z powodzeniem wykorzystują ją w swoich gabinetach.
Szkolenia metody pracy z obrzękami rozpoczęliśmy w Polsce już w 2004 roku i byliśmy pionierami w tej dziedzinie. Jednak nasz główny wykładowca Krzysztof Białas to docent tej metody w Niemczech z uprawnieniami do egzaminowania fizjoterapeutów dla potrzeb niemieckich kas chorych. Przez wiele lat pracował w pierwszej na świecie klinice limfologicznej założonej przez twórcę tej terapii dra Johanesa Asdonka, w której nasi pozostali wykładowcy także zdobywali doświadczenie. Do tej pory współpracujemy z Kliniką dra Asdonka w Schwarzwaldzie oraz tą pod Berlinem (https://www.asdonk-online.de/
Zastosowanie terapii obrzękowej w fizjoterapii jest bardzo szerokie. Każdy, kto pracuje z pacjentami ortopedycznymi, chirurgicznymi, neurologicznymi czy sportowcami, powinien dobrze poznać tę metodę. Natomiast praca z pacjentami onkologicznymi bez znajomości funkcjonowania układu limfatycznego jest wręcz niemożliwa…. Często jest to bowiem jedyna, skuteczna metoda terapeutyczna w przypadku wystąpienia obrzęków, albowiem współczesna farmakologia nie przynosi tu spodziewanych efektów.
Metoda ta znana pod nazwą Koncepcja Terapii Obrzękowej (KTO) składa się z kilku różnych sposobów oddziaływania terapeutycznego i dopiero odpowiednie zastosowanie tych składowych przynosi oczekiwane rezultaty. Ważna jest zarówno odpowiednia kolejność i intensywność działań terapeuty podczas pojedynczego zabiegu, jak również długofalowe planowanie usprawniania, odpowiednio do postępu i przebiegu choroby. Dopiero takie podejście terapeuty sprawia, iż KTO staje się metodą bardzo efektywną i efektowną.
W skład Koncepcji Terapii Obrzękowej wchodzi:
- manualny drenaż limfatyczny - MDL (masaż limfatyczny)
- terapia kompresji (uciskowa)
- terapia ruchowa przy zachowanej kompresji
- terapia obrzęku (stosowana przy obrzęku limfatycznym)
- pozycje ułożeniowe
- terapia oddechowa
Terapię tę stosuje się m.in. przy:
- obrzękach limfatycznych (obrzęki pierwotne tzw. wrodzone oraz wtórne powstałe np. po usunięciu węzłów chłonnych lub jako skutek radioterapii)
- obrzękach pourazowych (po zabiegach operacyjnych, towarzyszące złamaniom, skręceniom, uderzeniom, oparzeniom, kontuzjom sportowym),
- niewydolności żylnej (w tym np. w owrzodzeniach podudzi)
- obrzękach powstałych z powodu braku aktywności ruchowej (np. po udarze mózgu, po urazach mózgowo-rdzeniowych)
- obrzękach lipidowych (cellulitis)
- obrzękach idiopatycznych
- obrzękach zapalnych (w przebiegu choroby reumatycznej czy zapalenia na skutek radioterapii)
- obrzękach towarzyszących zaburzeniom krążenia tętnic (obrzęki przy miażdżycy zarostowej tętnic, po rekonstrukcji naczyń, po operacjach w stanie niedokrwienia)
KTO z dużym powodzeniem można stosować nie tylko w medycynie, ale również przy zabiegach kosmetycznych i pielęgnacji ciała. Również jej stosowanie podczas odnowy biologicznej jest jak najbardziej zasadne.
Od początku stale współpracujemy:
Feldberg Klinik dr Asdonk
Seeklinik Zechlin