Logo preloader
Logo KTO

Dla pacjenta

Fizjoterapia KTO to firma szkoleniowa, która działa w obszarze medycyny. To placówka kształcenia ustawicznego przekazująca wiedzę i umiejętności fizjoterapeutom, jak również lekarzom różnych specjalizacji.

Nasz podstawowy profil szkoleń to metody terapii manualnej nastawione na pracę z pacjentem bólowym. Z pacjentem, który zdiagnozowane ma bóle kręgosłupa, rwę kulszową, barkową czy też problemy ze stawami obwodowymi (biodro-kolano-stopa, bark-łokieć- nadgarstek). Pracujemy z osobami dotkniętymi obrzękiem limfatycznym, pourazowym, pozabiegowym lub o jeszcze innej patogenezie.

Nasi wykładowcy to praktycy na co dzień pracujący z Pacjentami. Tworzymy zespół specjalistów. Współpracujemy i reprezentujemy zagraniczne instytuty (Ackermann College of Chiropractic ze Szewcji, Instytut Funkcjonalnej Osteopatii z Niemiec) lub kliniki (Feldbergklinik dr Asdonk – pierwsza na świecie klinika leczenia obrzęków, Berlin oraz St. Blasien).

Absolwenci naszych szkoleń zdobytą wiedzę wdrażają w swoich gabinetach. Z nami podnoszą swoje kompetencje i umiejętności diagnostyczne.

Jeśli poszukują Państwo sprawdzonych fizjoterapeutów warto odwiedzić osoby, które pracują metodą dra Ackermanna czy też funkcjonalną osteopatią i integracją.


Boli? Kręgosłup doskwiera?
Wskazówki dla Pacjenta

Co należy przygotować przed wizytą?
Odpowiednie przygotowanie do wizyty oszczędza stresu zarówno Pacjentowi, jak i Terapeucie. Zgromadzona dokumentacja medyczna jest bardzo pomocna.

Specjalista podczas wizyty analizuje wyniki badań, takich jak RTG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, opisy USG. Istotnym źródłem wiedzy są również wypisy ze szpitala. Najczęściej zawierają rozpoznania głównych i współistniejących jednostek chorobowych, wyniki wykonanych badań, zleconych konsultacji, przyjmowanych leków oraz zaleceń poszpitalnych.

Bezpośrednio przed wizytą nie należy spożywać obfitych posiłków ani alkoholu.

Jak wygląda wizyta?
Podczas wizyty fizjoterapeuta przeprowadza dokładny wywiad. Wypytuje o problemy zdrowotne, bóle i ograniczenia w funkcjonowaniu. Fizjoterapeucie należy przekazać informacje o dotychczasowym leczeniu, podjętych zabiegach i przyjmowanych lekach.

Rzetelny przegląd zgromadzonej dokumentacji pomaga w podjęciu decyzji o wdrożeniu najbardziej odpowiedniego postępowania terapeutycznego.

Co następuje po wizycie?
Bezpośrednio po zabiegu zalecany jest spacer. To pozwala utrwalić efekty terapii poprzez jedną z najbardziej naturalnych czynności człowieka - chód. Wprowadzone przez terapeutę działania pozwalają uruchomić u Pacjenta proces poprawy.

Następnie przez dzień lub dwa po zabiegu należy powstrzymać się przed nadmiernym eksploatowaniem organizmu (dźwiganie, ciężkie prace, wysiłki sportowe itp.).

Trzeci dzień po wizycie jest tzw. „dniem do oceny”. Wówczas można najpełniej ocenić  efekty terapii, na ile uzyskano poprawę, co jeszcze stanowi problem, czy zmienił się charakter i miejsce bólu itp.

Jeśli jest potrzeba to kolejne wizyty umawiane są najczęściej w odstępach 1-2 tygodni.


Wskazówki dla pacjentów z obrzękami

Pacjenci z obrzękami stanowią odrębną grupę osób potrzebujących pomocy specjalisty.

Jeśli podłożem obrzęku są problemy limfologiczne najczęściej pacjent wymaga codziennej terapii (7-14 dni) i jest to tzw. faza intensywnej redukcji obrzęku. Terapeuta wykonuje zabieg, następnie najczęściej wykorzystuje kompresjoterapię, w celu utrwalenia efektów swojej pracy (bandaże z krótkim i długim naciągiem stosowane wg wytycznych kliniki dra Asdonka). Następnie po uzyskaniu maksymalnej redukcji obrzęku przechodzi się na fazę podtrzymującą. W tym czasie pacjent powinien zaopatrzyć się w gotowe rękawy/nogawki kompresyjne i co pewien czas pojawić się w gabinecie celem kontroli i wykonania zabiegu podtrzymującego efekty. 

Powyższy opis to najczęstszy schemat postępowania w przypadku obrzęku limfatycznego. Należy jednak pamiętać, że każdy pacjent jest traktowany indywidualnie i terapia zostaje dopasowana do aktualnych wymagań danego schorzenia.

W przypadku pacjentów z obrzękiem pourazowym lub pooperacyjnym wykonywanych jest kilka zabiegów i najczęściej jest to wystarczające do zniwelowania obrzęku. Usuwamy skutki urazu bądź operacji w postaci obrzęku i wówczas można wdrożyć elementy terapii manualnej i ćwiczenia. Skraca to czas powrotu do zdrowia i zabezpiecza przed ewentualnym kolejnym urazem (np. skręcony staw skokowy przy nieprawidłowym leczeniu może być ponownie skręcony i to wielokrotnie). Często uniemożliwia to pełny powrót do uprawiania sportu i lubianych aktywności.  Także pacjenci po operacjach (endoprotezy, stabilizacje złamań, zabiegi na tkankach miękkich), artroskopiach mogą zostać od razu poddani terapii.

Terapia obrzękowa powoduje przyspieszenie odpływu nadmiaru płynów, przyspieszając gojenie ran i zapobiegając powikłaniom. Nie ma potrzeby pracy w rejonie operacyjnym, jednakże znając drogi odpływu można niejako w dalszej okolicy „zrobić miejsce” i wówczas odpływ z rejonu zabiegowego jest znacznie szybszy. O metodyce pracy w tym przypadku decyduje terapeuta stosując się do zaleceń lekarza. Charakterystyczne w tym przypadku jest całkowicie bezbolesne prowadzenie terapii.